
| : | 2N2327 |
|---|---|
| : | SCRs |
| : | Solid State Inc. |
| : | TO39 1.6 AMP |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 150 |
| : | 1 |
5
$4.4000
$22.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Solid State Inc. |
| Series | C5 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can |
| Mounting Type | Through Hole |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 2 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 200 µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 15A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 800 mV |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2.2 V |
| Current - Off State (Max) | 10 µA |
| Supplier Device Package | TO-5 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1.6 A |
| Voltage - Off State | 250 V |