
| : | B500C5000A |
|---|---|
| : | Bridge Rectifiers |
| : | Diotec Semiconductor |
| : | BRIDGE 1-PH GBI |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 600 |
| : | |
1
$1.9300
$1.9300
10
$1.7400
$17.4000
25
$1.6400
$41.0000
100
$1.4000
$140.0000
250
$1.3100
$327.5000
500
$1.1500
$575.0000
1000
$0.9500
$950.0000
2500
$0.8900
$2,225.0000
5000
$0.8500
$4,250.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SIL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 4 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |