
| : | BQ4802YDWRG4 |
|---|---|
| : | Real Time Clocks |
| : | Texas Instruments |
| : | IC RTC CLK/CALE |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 100 |
| : | 1 |
1000
$5.1100
$5,110.0000
2000
$4.9200
$9,840.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | DISCONTINUED |
| Features | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Parallel |
| Type | Clock/Calendar |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Voltage - Supply, Battery | 2.4V ~ 4V |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5mA (Typ) @ 4.5 V ~ 5.5 V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |