
| : | CD4068BPWR |
|---|---|
| : | Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable |
| : | Texas Instruments |
| : | IC 8INPUT NAND/ |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 3995 |
| : | 1 |
1
$0.7300
$0.7300
10
$0.6400
$6.4000
25
$0.6000
$15.0000
100
$0.4900
$49.0000
250
$0.4600
$115.0000
500
$0.3900
$195.0000
1000
$0.3100
$310.0000
2000
$0.2800
$560.0000
6000
$0.2600
$1,560.0000
10000
$0.2500
$2,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Single-Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | NAND/AND Gate |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Number of Inputs | 8 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 1 |