
| : | CD4086BMT |
|---|---|
| : | Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable |
| : | Texas Instruments |
| : | IC GATE AND-OR |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 2039 |
| : | 1 |
1
$0.6300
$0.6300
10
$0.5400
$5.4000
25
$0.5100
$12.7500
100
$0.4000
$40.0000
250
$0.3800
$95.0000
500
$0.3200
$160.0000
1250
$0.2500
$312.5000
2500
$0.2200
$550.0000
6250
$0.2100
$1,312.5000
12500
$0.1900
$2,375.0000
25000
$0.1800
$4,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Single-Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | AND/OR/INVERT Gate |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Number of Inputs | 8 Input (2, 2, 2, 2) |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |