
| : | CS60-16IO1 |
|---|---|
| : | SCRs |
| : | Littelfuse / IXYS RF |
| : | SCR 1.6KV 75A P |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 368 |
| : | 1 |
1
$17.1600
$17.1600
30
$13.8900
$416.7000
120
$13.0800
$1,569.6000
510
$11.8500
$6,043.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 Variant |
| Mounting Type | Through Hole |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1500A, 1600A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 48 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.4 V |
| Current - Off State (Max) | 10 mA |
| Supplier Device Package | PLUS247™-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 75 A |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |