
| : | FLBB6O0336K03 |
|---|---|
| : | Film Capacitors |
| : | KYOCERA AVX |
| : | LOADED |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | 1 |
256
$83.4300
$21,358.0800
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | FLB |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | 3 Phase, Power Factor Correction (PFC) |
| Lead Spacing | 0.630" (16.00mm) |
| Termination | Terminal Block |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 690V |
| Height - Seated (Max) | 10.512" (267.00mm) |
| Capacitance | 33.4 µF |
| Size / Dimension | 3.346" Dia (85.00mm) |