
| : | FT245RL-REEL |
|---|---|
| : | Controllers |
| : | Future Technology Devices International, Ltd. |
| : | IC USB TO PARAL |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 28296 |
| : | 1 |
1
$4.8000
$4.8000
10
$4.3500
$43.5000
50
$4.1500
$207.5000
100
$3.9500
$395.0000
250
$3.5500
$887.5000
500
$3.1500
$1,575.0000
1000
$2.9500
$2,950.0000
2000
$2.9500
$5,900.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Future Technology Devices International, Ltd. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | LAST_TIME_BUY |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Function | Bridge, USB to FIFO |
| Interface | FIFO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 15mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| DigiKey Programmable | Not Verified |