| : | IT246 |
|---|---|
| : | Pulse Transformers |
| : | Schaffner EMC, Inc. |
| : | XFRMR PULSE 2:1 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 965 |
| : | 1 |
1
$5.2700
$5.2700
10
$4.1000
$41.0000
25
$3.9900
$99.7500
40
$3.9000
$156.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Schaffner EMC, Inc. |
| Series | IT |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Inductance | 7mH |
| Size / Dimension | 0.693" L x 0.657" W (17.60mm x 16.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Transformer Type | Data/Voice Coupling |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 2:1 |
| Height - Seated (Max) | 0.445" (11.30mm) |