| : | IT260 |
|---|---|
| : | Pulse Transformers |
| : | Schaffner EMC, Inc. |
| : | XFRMR PULSE 3:1 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 300 |
| : | 1 |
1
$11.4000
$11.4000
10
$8.4200
$84.2000
25
$7.7700
$194.2500
40
$7.5100
$300.4000
200
$7.3100
$1,462.0000
400
$7.2000
$2,880.0000
600
$7.1200
$4,272.0000
1000
$6.9900
$6,990.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Schaffner EMC, Inc. |
| Series | IT |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Inductance | 12mH |
| Size / Dimension | 0.693" L x 0.657" W (17.60mm x 16.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Transformer Type | Data/Voice Coupling |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 3:1 |
| Height - Seated (Max) | 0.445" (11.30mm) |