| : | LM4040A10IDBZR |
|---|---|
| : | Voltage Reference |
| : | Texas Instruments |
| : | IC VREF SHUNT 0 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 100 |
| : | 1 |
1
$1.7600
$1.7600
10
$1.5800
$15.8000
25
$1.4900
$37.2500
100
$1.2700
$127.0000
250
$1.1900
$297.5000
500
$1.0400
$520.0000
1000
$0.8600
$860.0000
3000
$0.8000
$2,400.0000
6000
$0.7700
$4,620.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±0.1% |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Type | Shunt |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 10V |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 180µVrms |
| Current - Cathode | 125 µA |
| Current - Output | 15 mA |