| : | LM4040C50IDBZR |
|---|---|
| : | Voltage Reference |
| : | Texas Instruments |
| : | IC VREF SHUNT 0 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 12174 |
| : | 1 |
1
$0.7600
$0.7600
10
$0.6700
$6.7000
25
$0.6300
$15.7500
100
$0.5100
$51.0000
250
$0.4700
$117.5000
500
$0.4000
$200.0000
1000
$0.3200
$320.0000
3000
$0.2900
$870.0000
6000
$0.2700
$1,620.0000
15000
$0.2600
$3,900.0000
30000
$0.2500
$7,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±0.5% |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Type | Shunt |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 80µVrms |
| Current - Cathode | 95 µA |
| Current - Output | 15 mA |