
| : | LTC 500-TF |
|---|---|
| : | Current Sensors |
| : | LEM USA, Inc. |
| : | TRANSDUCER |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | |
4
$221.9700
$887.8800
12
$212.5900
$2,551.0800
28
$207.9000
$5,821.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | LEM USA, Inc. |
| Series | LTC |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Output | Current |
| Frequency | DC ~ 100kHz |
| Accuracy | ±0.6% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | ±15V ~ 24V |
| Response Time | 1µs |
| Sensor Type | Hall Effect, Closed Loop |
| Linearity | ±0.1% |
| For Measuring | AC/DC |
| Current - Sensing | 500A |
| Number of Channels | 1 |