
| : | MAX6958AAPE+ |
|---|---|
| : | Display Drivers |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC DRVR 7 SEGME |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 135 |
| : | 1 |
1
$11.4700
$11.4700
10
$10.3600
$103.6000
25
$9.8800
$247.0000
100
$8.5800
$858.0000
250
$8.1900
$2,047.5000
500
$7.4700
$3,735.0000
1000
$6.5000
$6,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Display Type | LED |
| Mounting Type | Through Hole |
| Interface | SMBus (2-Wire/I2C) |
| Configuration | 7 Segment + 2 Annunciators |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Digits or Characters | 4 Digits |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Current - Supply | 5.9 mA |