
| : | MC3419 |
|---|---|
| : | Accelerometers |
| : | MEMSIC |
| : | 3-AXIS ACCELERO |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 44109 |
| : | 1 |
1
$1.6600
$1.6600
10
$1.2400
$12.4000
25
$0.9900
$24.7500
100
$0.9100
$91.0000
500
$0.7700
$385.0000
1000
$0.6800
$680.0000
5000
$0.6200
$3,100.0000
10000
$0.5800
$5,800.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MEMSIC |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Selectable Scale |
| Package / Case | 12-VFLGA |
| Output Type | I2C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g, 12g, 16g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Bandwidth | 0.25Hz ~ 500Hz |
| Supplier Device Package | 12-LGA (2x2) |
| Sensitivity (LSB/g) | 16384 (±2g) ~ 2048 (±16g) |