
| : | MLX90823GXP-BAD-301-RE |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers |
| : | Melexis |
| : | -0.2 TO 0.5BAR |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 100 |
| : | |
1100
$13.5900
$14,949.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Melexis |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | 4-SIP Module |
| Output Type | Analog Voltage |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Operating Pressure | -2.9PSI ~ 7.25PSI (-20kPa ~ 50kPa) |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 160°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Applications | Board Mount |
| Supplier Device Package | SMP-7 |
| Port Style | No Port |
| Maximum Pressure | 72.52PSI (500kPa) |