
| : | PTE7100-31CC-2A200BN |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers |
| : | Sensata Pressure & Temperature Sensors & Switches |
| : | SENSOR 2900.75P |
| : | - |
| : | Box |
| : | 112 |
| : | 1 |
1
$109.2100
$109.2100
5
$100.0900
$500.4500
10
$92.3900
$923.9000
50
$80.0900
$4,004.5000
100
$75.0800
$7,508.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Pressure & Temperature Sensors & Switches |
| Series | PTE7100 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Operating Pressure | 2900.75PSI (20000kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | ±1.5% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 8V ~ 32V |
| Port Size | Male - 7/16" (11.11mm) UNF |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 5801.51PSI (40000kPa) |