
| : | QYX2A104JTP3TA |
|---|---|
| : | Film Capacitors |
| : | Nichicon |
| : | CAPACITOR |
| : | - |
| : | Tape & Box (TB) |
| : | 100 |
| : | |
1000
$0.2100
$210.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | QYX |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Dielectric Material | Polyester |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.217" W (11.00mm x 5.50mm) |