
| : | R1610G-RB1-A203 |
|---|---|
| : | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| : | Marutsuelec |
| : | POT 20K OHM 0.0 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 541 |
| : | 1 |
1
$2.2000
$2.2000
10
$1.9600
$19.6000
25
$1.7800
$44.5000
50
$1.7300
$86.5000
100
$1.6800
$168.0000
250
$1.5900
$397.5000
500
$1.3700
$685.0000
1000
$1.2700
$1,270.0000
5000
$1.0600
$5,300.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Marutsuelec |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 20k |
| Power (Watts) | 0.06W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Length | 0.787" (20.00mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Turns | 1 |