
| : | R1610N-QB1-A502 |
|---|---|
| : | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| : | Marutsuelec |
| : | POT 5K OHM 0.06 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 963 |
| : | 1 |
1
$1.9000
$1.9000
10
$1.6900
$16.9000
25
$1.5400
$38.5000
50
$1.4900
$74.5000
100
$1.4500
$145.0000
250
$1.3800
$345.0000
500
$1.1800
$590.0000
1000
$1.1000
$1,100.0000
5000
$0.9100
$4,550.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Marutsuelec |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 5k |
| Power (Watts) | 0.06W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Length | 0.591" (15.00mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |