
| : | SMZ15 |
|---|---|
| : | Single Zener Diodes |
| : | Diotec Semiconductor |
| : | IC |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | |
1
$0.4000
$0.4000
10
$0.3300
$3.3000
25
$0.2700
$6.7500
100
$0.1700
$17.0000
250
$0.1300
$32.5000
500
$0.1100
$55.0000
1000
$0.0800
$80.0000
2500
$0.0700
$175.0000
5000
$0.0600
$300.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | DO-213AB, MELF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohms |
| Supplier Device Package | MELF DO-213AB (Plastic) |
| Power - Max | 2 W |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 12 V |