| : | SN74AHC595NSRE4 |
|---|---|
| : | Shift Registers |
| : | Texas Instruments |
| : | IC SHIFT REGIST |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 100 |
| : | 1 |
2000
$0.2100
$420.0000
6000
$0.1900
$1,140.0000
10000
$0.1800
$1,800.0000
50000
$0.1700
$8,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of Bits per Element | 8 |