
| : | SSA5931LR003JDR |
|---|---|
| : | Chip Resistor - Surface Mount |
| : | Wickmann / Littelfuse |
| : | SHUNT RESISTOR |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1600 |
| : | 1 |
1
$1.3600
$1.3600
10
$1.1400
$11.4000
25
$1.1100
$27.7500
50
$1.0100
$50.5000
100
$0.8300
$83.0000
250
$0.7400
$185.0000
500
$0.6200
$310.0000
1500
$0.5300
$795.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Wickmann / Littelfuse |
| Series | SSA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 7W |
| Tolerance | ±5% |
| Features | Current Sense, High Voltage |
| Package / Case | Nonstandard |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension | 0.591" L x 0.305" W (15.00mm x 7.75mm) |
| Composition | Metal Element |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 5931 |
| Height - Seated (Max) | 0.013" (0.32mm) |
| Resistance | 3 MOhms |